Przejdź do treści »

Szukaj produktów

Witamy na oficjalnej stronie POWERbreathe

POChP

COPD

 

Trening mięśni wdechowych najczęściej stosowany jest u pacjentów z POChP. Jest on w tym schorzeniu szczególnie odpowiedni, ponieważ w tej grupie pacjentów słabość mięśni wdechowych jest podstawowym problemem, występują u nich organiczne uszkodzenia ściany klatki piersiowej (rozedma płuc spowodowana ograniczonym przepływem wydechowym) oraz nieproporcjonalnie wysokie zapotrzebowanie na wentylację podczas wysiłku (Casaburi i in., 1991).

Randomizowane badania kontrolowane przeprowadzone wśród pacjentów z POChP wykazały, że trening mięśni wdechowych przynosi:

 

  • Zwiększenie siły mięśniowej o 55% (Newall et al., 1998)
  • Poprawę wytrzymałości o 86% (Newall et al., 1998)
  • Poprawę jakości życia o 21%3
  • Zmnijszenie duszności o 36%3
  • Zmniejszenie liczby wizyt u lekarza pierwszego kontaktu o 23%3

W wyniku metaanalizy przeprowadzonej w 2002 stwierdzono, że „zarówno sam trening IMT, jak i prowadzony dodatkowo do ogólnych ćwiczeń odbudowujących , znacząco poprawia siłę i wytrzymałość mięśni wdechowych. Odnotowano wysoką skuteczność w przypadku duszności spoczynkowej oraz wysiłkowej”2. Autorzy analizy stwierdzają również, że „trening mięśni wdechowych jest ważnym elementem uzupełniającym program rehabilitacji oddechowej skierowany do chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.”

 

Dzięki powyższej analizie oraz kolejnym randomizowanym badaniom kontrolowanym stwierdzającym poprawę po zastosowaniu IMT wytyczne leczenia POChP wydane przez NICE potwierdzają, że IMT może odegrać ważną rolę w leczeniu tej choroby.

 

Randomizowane badanie kontrolowane IMT podsumowują ustalone już wcześniej korzyści płynące ze stosowania tej metody (redukcja duszności, podniesienie tolerancji wysiłku, poprawa jakości życia), jak również dostarczają nowych dowodów na to, że koszty opieki zdrowotnej redukowane są o około 25% po zastosowaniu IMT (patrz rysunki 1-3)3.

 

Reduction in Primary Care ConsultationsRys.1 Mniej wizyt u lekarza pierwszego kontaktu o 23%3

 

 

 

 

 

Improvement in Quality of LifeRys.2 Poprawa jakości życia o 21%3

 

 

 

 

 

 

Impovement in DyspnoeaRys.3 Redukcja duszności o 36%3

 

 

 

 

 

 

Trening z POWERbreathe podnosi tolerancję wysiłku i jakość życia pacjentów z POChP dziesięć razy efektywniej niż bromek oxytropium (Oga i in., 2000; Beckerman i in., 2005).

 

Źródła:

Badania:

Odnośniki do artykułów naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych recenzowanych przez samych naukowców. Oprócz oryginalnych badań zamieściliśmy także niektóre artykuły poświęcone ćwiczeniu mięśni wdechowych, które zostały napisane przez ekspertów w tej dziedzinie.

Dowody na to, że praca mięśni wdechowych jest upośledzona

Badania pokazujące, że trening IMT jest skuteczny

Raporty ekspertów na temat IMTbaner
baner